DORUK UN PANPAN MARKASIYLA ZİRVEYE ÇIKACAK - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

16 Temmuz 2024 - 00:02

DORUK UN PANPAN MARKASIYLA ZİRVEYE ÇIKACAK

reklam
DORUK UN PANPAN MARKASIYLA ZİRVEYE ÇIKACAK
Son Güncelleme :

14 Eylül 2022 - 9:58

708 views
reklam -->

Türkiye’nin en büyük buğday unu üreticilerinden ve ihracatçılarından Doruk Un’un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürsel Erbap, buğday hammaddelerinin alımından, ne tür işlemlerden geçtiğinden, paketleme sisteminden, firmanın gelecek büyüme hedeflerinden ve ülke ekonomisine yapacağı katkı konusunda fabrikada birebir açıklama yapmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Ardından yansı eşliğinde detaylı bir sunum gerçekleştiren Doruk Un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürsel Erbap, Doruk Un bünyesinde çıkarmayı planladıkları PANPAN markasının lansmanını yaparak açıklamalarda bulundu.

Perakende un pazarını domine etmeyi hedeflediklerinin altını çizen Doruk Un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürsel Erbap, konuşmasında şunları söyledi:

ERBAP: “1.1 MİLYAR TL YATIRIMLA PERAKENDE UN PAZARINI DOMİNE ETMEYE HAZIRLANIYORUZ”

“5 yıllık projeksiyonda perakende başta olmak üzere tarım ve tohumculuk, noodle ve makarna, yem ve yem hammaddeleri alanında gerçekleştirmeyi planladığı 1.1 Milyar TL yatırımla un ve unlu mamullerde %200’ün üzerinde, diğer yatırım ve işkollarıyla birlikte %400’ün üzerinde büyüme hedefliyor. Ek olarak kendi enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik RES ve GES yatırımı planlayan Doruk Un, 41 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatın yanı sıra PANPAN markası ile perakende un pazarını da domine etmeye hazırlanıyor. Marka, perakende atılımı ile evsel kullanımdan fırın ve restoranlara, otellerden baklava ve hamurculara kadar geniş bir skalada ihtiyaca ve kullanım amacına özel ürünler geliştirecek.”

HEDEF CİROYU 5 YILDA 7.25 MİLYAR TL’ YE ÇIKARMAK

“Türkiye’nin buğday ve buğday bazlı ürünler alanında en büyük üç markasından biri olan Doruk Un, yıllık 438 bin ton buğday kırma kapasitesi, yıllık 350 bin ton un üretimi, 60 bin ton buğday kapasitesi, 20 bin m2 ileri teknoloji tesisi, her geçen yıl genişleyen satış & dağıtım ağı ile Türkiye ekonomisinde güçlü bir yer ediniyor. Afrika, Asya, Güney Amerika ve Orta Doğu bölgelerindeki 41 ülkeye ihracat gerçekleştiren Doruk Un, 2021 yılında elde ettiği 1,8 Milyar TL ciroyu yeni yatırımları ile birlikte 5 yılda 7.25 Milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Perakende markası PANPAN ile evsel tüketime yönelik ürün geliştirecek olan Doruk Un, kurduğu yem tesisi ile bu alanda da atağa geçecek. Özellikle dünyada fast-food tüketiminin artış gösterdiğinden yola çıkarak ihracat pazarlarında da makarna ve noodle yatırımıyla ses getirecek olan marka, enerji yatırımı için de düğmeye basıyor. Dünyada enerji fiyatlarının geldiği nokta sonrasında enerjinin büyük bir gider kalemi olmasından yola çıktık. Kuracağımız güneş enerjisi tesisiyle kendi tüketimimizi karşılayacağız ve maliyetleri minimize edeceğiz. Doruk Un, Fortune Dergisi’nin hazırladığı Fortune 500 listesinde geçen yıla oranla cirosunda %102,6’lık bir değişimle 324. sırada yerini alırken 2021 İSO 500 listesinde net satışlarda 316. Sırada, Capital 500 listesinde ise 471. sırada yerini alıyor.”

7 AYRI MARKA İLE MÜŞTERİLERE ÖZEL ÜRETİM

“İhracatta en büyük başarımız Ar-Ge ekibiyle son kullanıcının taleplerini karşılıyoruz. Her ülkenin kendi tüketim alışkanlıklarına ve ekmek çeşitlerine göre buğdayı seçiyor, öğütüyor ve yarattığımız teknolojiyle yerelleştiriyoruz. Üretimimizin %60’ını ihracata yönelttik, ihracatta 7 ayrı marka ve müşterilerine özel üretim gerçekleştirdik.”

“PANPAN PERAKENDE TARAFINDAKİ GÜCÜMÜZ OLACAK”

“Kurlarda yaşanan hızlı artış ve pandemi nedeniyle daralan ticaret ağı sonrasında gıda ve özellikle temel gıda maddelerinin başında gelen un sektörünün ciddi bir sınavdan geçti, buna rağmen başarılarla dolu bir dönemi ve bereketli bir hasadı geride bıraktık. Dünya ekonomisinde stratejik öneme sahip un sektörü, kur artışları, iklimsel etkiler, pandemi ve pandeminin getirmiş olduğu ekonomik belirsizlikler sebebiyle zor günler geçirdi. Ciddi küresel fiyat dengesizlikleri yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Geride bırakmış olduğumuz 2021 yılında Doruk Un olarak biz, tüm bu şartlara rağmen hedeflerimizi yakaladık. İçinde bulunduğumuz süreçte ise özellikle geçtiğimiz kış ülkemizin aldığı yağış miktarı ve iklimsel şartlar verimli bir hasat dönemi geçirmemize olanak sağladı. Kısa dönem hedefimiz tedarik zincirimizi destekleyecek üretim ve lojistik yatırımları yaparak sektördeki gücümüzü daha da derinleştirmek. Buna ek olarak doğru pazar, doğru ürün ve talep doğrultusunda farklı kategorilerdeki un gereksinimlerini yönetmeye dair planlarımızı hayata geçiriyoruz. Perakende tarafındaki gücümüz PANPAN, bu planın önemli bir parçası olacak.”

“TÜRKİYE BUĞDAY ÜRETİMİNİ % 60 ORANINDA ARTTIRABİLİR” 

“2022 yılında yaklaşık 19 milyon ton buğday hasadı gerçekleşti. Türkiye buğdayda kendi kendine yeten bir ülke… Türkiye’de doğru tarım politikaları ile hareket edilirse ve özellikle bu yıl olduğu gibi TMO tarım desteklerini devam ettirirse buğday üretiminde önemli bir artış olacaktır. Tarım arazilerinin birleştirilmesi ve toplulaştırma yaparak ekilmeyen alanları tarıma kazandırarak, verimlilik yatırımları yaparak ve teknolojiye entegre ederek mevcut üretimini % 60 oranında artırabilir. Bu demek oluyor ki ithal etmeden ihracat potansiyeline kavuşarak katma değerli bir ekonomi yaratmak mümkün.”

“Marmara Bölgesi’nin ve Trakya topraklarının Türkiye buğday hasadı için önemli. 2022 buğday hasadında 19 Milyon 800 Bin tonluk Türkiye buğday hasadının yaklaşık 3 Milyon 120 Bin tonluk kısmının Marmara Bölgesi’nden elde edildi. Ekim alanı büyüklüğü ve verim açısından da buğday için önemli lokasyonlardan biri olan Marmara Bölgesi ve özellikle Tekirdağ, limanlara olan yakınlığı ile de bize lojistik avantaj sağlıyor. Marmara Bölgesi’nin İç Anadolu’dan sonra ikinci bölge olarak Türkiye buğday hasadını karşılıyor.”

UN İHRACATININ %13’ÜNÜ DORUK UN KARŞILIYOR

“Türkiye, Amerika Tarım Bakanlığı (USDA) verilerine göre yaklaşık 7 Milyon ton buğday karşılığı un ihracatı ile dünyanın en büyük 10 buğday unu ihracatçısı ülkelerinden biridir. Karadeniz havzasına olan yakınlığı ve özellikle Rusya – Ukrayna savaşından sonra Türkiye’nin buğday üretiminde kritik bir ara nokta olması ise ihracat konusunda Türkiye’yi öne çıkarıyor. Irak ve Suriye haricinde Türkiye’den gerçekleşen toplam un ihracatının % 13’ünü Doruk Un olarak biz gerçekleştiriyoruz. Sadece sınır ihracatı yapıyor olmak Türkiye için gelecek süreçte ciddi bir risk taşıyor, bu sebeple biz farklı pazarlara yöneldik. “Tahıl Koridoru Anlaşması” ile Türk ununun ihracat pazarlarında varlığını daha da artıracaktır. Türkiye’nin ev sahipliğinde Ukrayna’dan tahıl ve gıda maddelerinin güvenli sevk edilmesini sağlayacak anlaşma, küresel gıda fiyatlarının dengelenmesini sağlayacağı için tüm dünya tarafından ilgiyle takip ediliyor.” dedi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam