CHP’Lİ AYGUN’DAN KREŞ SKANDALINA KARŞI ÖNLEM ÇAĞRISI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Haziran 2024 - 11:38

CHP’Lİ AYGUN’DAN KREŞ SKANDALINA KARŞI ÖNLEM ÇAĞRISI

reklam
CHP’Lİ AYGUN’DAN KREŞ SKANDALINA KARŞI ÖNLEM ÇAĞRISI
Son Güncelleme :

10 Aralık 2022 - 10:20

159 views
reklam -->

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Özel Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nde çocuklara şiddet uygulandığı, ailelerin suç duyurusunda bulunması sonrasında kreşin kamera kayıtları ile büyük bir skandalın ortaya çıktığını belirterek “Çocuk bakıcılarının; çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminden anlayan ve bu yönde eğitim gören okul mezunlarından seçilmesi gerekmektedir. Mevcut mevzuat, yetersizdir” dedi.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLMA ŞARTI ARANMALI

Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik’e göre çocuk bakımından sorumlu çocuk bakıcılarında aranan “lise mezunu” şartının “Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinin “Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun olma şartına” dönüştürülmesi gerektiğini anlatan Aygun, “Aksi halde yeni skandallar çıkar” diye konuştu.

AYGUN TBMM BAŞKANLIĞI’NA SORU ÖNERGESİ VERDİ

Aygun,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Aygun, kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerini kuracak kurucularda çocuklara “kötü muamele”yi düzenleyen “Türk Ceza Kanunu’nun 232 inci maddesinin ikinci fıkrasından mahkum olmamak” şartının da eklenmesi gerektiğini belirterek, şu soruları sordu:

1.      Söz konusu kreş ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır?

2.      Kreşe nasıl bir yaptırım uygulanacaktır?

3.      Kreş ve gündüz bakımevi açılmasına ilişkin kriterler değiştirilecek midir?

4.      Çocuk bakıcılarının; çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminden anlayan ve bu yönde eğitim gören okul mezunlarından seçilmesi gerekmektedir. Mevcut mevzuat, yetersizdir. Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik’e göre çocuk bakımından sorumlu çocuk bakıcılarında aranan “lise mezunu” şartı “Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinin “Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun olma şartına” dönüştürülmelidir. Bu yönde atım atılacak mıdır?

5.       Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik’e göre kurucularda aranan şartlara çocuklara “kötü muamele”yi düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 232 inci maddesinin ikinci fıkrasından mahkum olmamak” şartının da eklenmesi gerekmez mi?

6.       Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Çocuk Kulüplerinde, etkin denetim sağlayacak önlemler alınacak mı?

7.      Öğretmenler ve bakıcılar tarafından çocuklara yönelik kötü muameleyi önlemek üzere farkındalık eğitimleri yapılacak mı?

8.      Bugüne kadar çocuklara kötü muamele yapıldığı tespit edilen kaç kreş, çocuk bakımevi ve kulübü hakkında işlem yapılmıştır? Kaç tane kreş kapatılmıştır? Hangi cezalar verilmiştir?

9.      Kamera kayıtları zorunluluğunu sağlayacak önlemler alınacak mıdır?

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam